Metida | Tatuiruotė – autorių teisių saugomas objektas?
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Prekių ženklas
Prekių ženklas
Dizainas
Dizainas
Patentas
Patentas
blank
Teisinės paslaugos
PASLAUGOS
Teisinės konsultacijos
Teisinės konsultacijos
E-komercija
E-komercija
Autorių teisės
Autorių teisės
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
Ginčai dėl prekių ženklų, dizainų, išradimų
IP scan paslauga
IP scan paslauga
ATGAL
Tatuiruotė – autorių teisių saugomas objektas
2020 10 05
Tatuiruotė – autorių teisių saugomas objektas?

Autorės: Aušrinė Sakalauskaitė, Inga Lukauskienė, METIDA patentinė patikėtinė, advokatė

 

Tatuiruotė – autorių teisių saugomas objektas

 

Ilgą laiką manyta, jog tatuiruočių meistrų kuriami darbai nepatenka į intelektinės nuosavybės apsaugos ribas. Tatuiruotėms vis populiarėjant, situacija, rodos, pamažu pradėjo kisti. Prieš keletą metų Honolulu meno muziejaus parodos aprašyme buvo nurodyta, jog tatuiravimas yra menas, o skirtumas tarp rašalo ant odos, dažų ant drobės ar pieštuko ant popieriaus nebėra toks didelis, jeigu tatuiruočių meistrai pasiekė įgūdžių lygį, prilygstantį kitiems menininkams. Jei tatuiruotės yra meno kūriniai, kyla klausimas, ar jos gali būti apsaugotos kaip intelektinės nuosavybės objektai?

 

Nors nemažai žmonių tatuiruotes priskiria originaliems meno kūriniams, abejotina, ar pavyktų rasti daug valstybių, kurių teisės aktuose tatuiruotės tiesiogiai būtų įtrauktos į intelektinės nuosavybės teisės saugomų objektų sąrašą. Iki šiol beveik nėra ir teismų praktikos, susijusios su intelektinės nuosavybės apsaugos taikymu tatuiruotėms. Nepaisant to, ginčų dėl tatuiruočių meistrų autorių teisių pažeidimų vis daugėja.

 

 

Vienetinis autoriaus darbas

 

Žiūrovai matę komediją „Pagirios Tailande“ (The Hangover Part II, 2011) linksmai juokėsi pamatę, jog vienas pagrindinių filmo veikėjų pabudo Bankoke su didžiule tatuiruote ant veido. Tačiau niekas net neįtarė, kad  dėl šios filmo scenos kino studija „Warner Bros“ (Warner Bros. Entertainment, Inc.) sulaukė nemalonumų. Pasirodo, tatuiruotė yra identiška Maiko Taisono (Mike Tyson) tatuiruotės, kuri buvo sukurta specialiai šiam legendiniam amerikiečių boksininkui, kopija. Tatuiruočių meistro S. Viktoro Vitmilo (S. Victor Whitmill) teigimu, atsižvelgiant į tai, kad minėta tatuiruotė buvo vienetinis jo darbas, kurtas konkrečiam asmeniui, naudodami ją, „Warner Bros“ pažeidė jo autorines teises.

 

2011 balandžio 19 d., S. V. Vitmilas minėtos tatuiruotės dizainą įregistravo JAV autorių teisių biure kaip meno kūrinį ant 3-D objekto, nurodydamas, jog pirmoji šio kūrinio publikacijos diena buvo dar 2003 m. vasario 10 d. (kuomet S. V. Vitmilas ištatuiravo juo Maiko Taisono veidą). „Warner Bros“ minėtą tatuiruotę naudojo komedijoje „Pagirios Tailande“ bei ją pristatančiuose reklaminiuose pranešimuose be Vitmilo sutikimo. Todėl 2011 m. balandžio 28 d. tatuiruočių meistras kreipėsi į teismą dėl autoriaus teisių pažeidimo.

 

Siekdama išvengti ilgo bylinėjimosi ir galimų nuostolių, kino studija buvo pasiryžusi skaitmeniniu būdu kino juostoje pakeisti ginčo objektu tapusią tatuiruotę, tačiau birželio 17 d. pasiekus taikų susitarimą su S. V. Vitmilu, tokių veiksmų imtis neprireikė. Filmas pasirodė toks, koks buvo sukurtas, o teismo sprendimas, galėjęs tapti svarbiu precedentu, taip ir nebuvo priimtas.

 

 

Kūrinio atgaminimo taisyklės neapibrėžtos

 

Iki šiol su tatuiruotėmis susijusios garsios bylos, taip pat kaip ir minėtu S. V. Vitmilo – „Warner Bros“ atveju, vis dar išsprendžiamos šalims susitarus taikiai. Todėl teismo vertinimo dar teks palaukti. Autorių teises reglamentuojančiuose teisės aktuose numatyta, kad kaip autorių teisių objektai yra saugomi originalūs meno kūriniai, kurie yra kokia nors objektyvia forma išreikštas kūrybinės veiklos rezultatas. Atsižvelgiant į tai, kad tatuiruotė visų pirma yra piešinys, galima daryti išvadą, jog tatuiruotės, taip pat kaip ir kiti vaizduojamosios dailės kūriniai, turi būti saugomos kaip autorių teisių objektai, jeigu tai yra originalus piešinys.

 

 

Klausimas, ar tatuiruotė – autorių teisių saugomas objektas, lieka neatsakytas

 

Tai reiškia, kad originalų tatuiruotės dizainą sukūręs asmuo, kaip kūrinio autorius, be kitų turtinių teisių, turi teisę uždrausti be jo leidimo atgaminti tą kūrinį bet kokia forma ar būdu. Tačiau kaip dėl išimtinės autoriaus teisės viešai rodyti kūrinio originalą ar kopijas? Nesant aiškios teismų praktikos, šis ir dauguma kitų su tatuiruotėmis kaip autorių teisių objektais, susijusių klausimų taip ir lieka neatsakyti.

 

Informacija apie autorių teises

Dalintis

Sklandžiam svetainės veikimui, jūsų naršymo patirties gerinimui bei rinkodarai naudojame slapukus. Spausdami sutinku ar toliau naršydami svetainėje, Jūs sutinkate su slapukų įrašymu. Daugiau apie slapukus ir kaip jų atsisakyti – Daugiau informacijos.

blank

Palauk! Dar neišeik...

X

Palik savo kontaktus ir gauk nemokamą konsultaciją!